Příprava
Návod jak nainstalovat KDE do Ubuntu najdete i mém blogu zde. Instalace není vůbec složitá a nejvíce času zabere samozřejmě stahování balíčků z Internetu, ostatní je otázkou několika kliknutí. Doporučuji provádět aktualizaci KDE z jiného grafického prostředí, třeba z GNOME. Taktéž doporučuji přesunout či smazat adresář ~/.kde, tedy skrytý adresář .kde ve Vaší domovské složce. Tímto docílíte výchozího nastavení KDE, ale přijdete o nastavení aplikací dodávaných s KDE.
Výchozí vzhled KDE 4.6 RC2
Výchozí vzhled KDE 4.6 RC2 si můžete prohlédnout na následujícím screenshotu:
KDE 4.6 RC2 ve výchozím stavu |
Na ploše vidíte dva widgety, jeden zobrazuje ikony, které jsou ve všech ostatních grafických prostředích přímo na ploše. Druhý pak zobrazuje Vaše zprávy z Twitteru a Identi.ca. Dolní panel pak zobrazuje K-Menu, rychlé prohlížení zvoleného adresáře (ve výchozím stavu se jedná o adresář ~), přepínač virtuálních ploch, spuštěné aplikace, ikonku pro rychlé zobrazení plochy, stavové ikony některých spuštěných aplikací a systémových nástrojů a hodiny. Panel umí zobrazovat i pouze ikony spuštěných aplikací, ale pouze pokud je otevřeno větší počet oken, jinak zobrazuje vše klasickým stylem, tedy ikona programu + popisek. Ve výchozím stavu jsou zapnuté efekty KDE.
Nastavujeme
Widget Mikroblogování
Jako první jsem nastavil widget "Mikroblogování" (do nastavení widgetu se dostanete po kliknutí na ikonu klíče u daného widgetu) a nastavil jsem si u něj svůj Twitter účet. Po přidání účtu jsem byl požádán o vytvoření databáze hesel kvůli automatickému přihlašování při startu KDE. Vše proběhlo v pořádku, nyní vidím stav svého Twitteru přímo na ploše. Celý postup si můžete prohlédnout na níže uvedených screenshotech.
Nastavení widgetu |
Vybíráme službu |
Zakládáme databázi hesel |
Hlavní panel
Poměrně jsem si si zvykl, že v dolním panelu vidím pouze ikony spuštěných aplikací, bez jejich popisku. Výchozí panel toto nedovoluje vždy, pouze tehdy, pokud je v panelu už příliš mnoho ikon. Proto jsem nejprve odstranil výchozí správce úloh (kliknutím na volné místo správce úloh se Vám zobrazí kontextová nabídka, pomocí které můžete tento widget odstranit) a nahradil jej panelem Smooth Task, který najdete mezi ostatními widgety (stačilo jej přesunout na panel a uspořádat případně další ikonky v panelu), jedná se o standardní součást KDE v Ubuntu. Výsledek si můžete prohlédnout níže. Tímto jsem ušetřil spoustu místa na dolním panelu.
Nový správce úloh |
Jak jsem již zmínil výše, pokládám výšku dolního panelu za velmi velkou, není nic snazšího, než si upravit výšku dle svého, stačí z kontextové nabídky zvolit patřičnou možnost (Nastavit Panel -> Nastavení panelu ) a změnit výšku panelu kliknutím na tlačítko Výška a současným posunem myši nahoru či dolů, čímž se Vám bude měnit i výška onoho panelu. Výsledek si opět můžete prohlédnout na screenshotu.
Nová výška dolního panelu |
Velikost písma, vyhlazování
Dalším problémem je malá velikost písma a nastavení vyhlazování. Obojí se provádí přes téže průvodce v nastavení KDE. Z K-Menu tedy zvolte "Nastavení systému" a zde "Vzhled aplikací". Zde vyberte z levého menu možnost "Fonty" a zde si nastavte písmo dle vlastních preferencí. Totéž proveďte s nastavením vyhlazování. Mé preference najdete níže na screenshotu (v pozadí je nastavení písma, v popředí je nastavení vyhlazování):
Nastavení písma a vyhlazování |
Nastavení času a tapeta
Poslední dva kroky jsem spojil do jednoho. Osobně dávám přednost zobrazení času bez data, ale i se vteřinami. Tapetu si stejně jako všichni ostatní vždy měním.
Nejprve se zaměřme na čas, stačí kliknout pravým tlačítkem myši na čas a z kontextové nabídky zvolit možnost "Nastavit digitální hodiny". V tomto dialogovém okně jsem se zaměřil na dvě možnosti - "Vzhled" a "Kalendář". Obojí si můžete prohlédnout níže.
Vzhled... |
Kalendář |
Tapeta se mění pomocí nastavení plochy. Stačí tedy kliknout na volné místo plochy pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolit možnost Nastavení "Pracovní plocha". Zde stačí kliknout na Otevřít, vybrat tapetu na Vašem disku a nastavit si tak novou tapetu. Nakonec jsem přeskupil widgety dle libosti a základní nastavení je hotovo.
Příště si řekneme (snad do jednoho týdne), jak zpestřit Vaše KDE pomocí jeho detailnějšího nastavení, taktéž se zmíním o nalezených problémech s KDE 4.6 RC2 a další užitečné informace.
Konečný vzhled KDE 4.6 RC2 po základním nastavení si prohlédněte na následujícím screenshotu.
Konečný vzhled KDE 4.6 RC2 po první fázi nastavování |
Môj jediný problém sa vyriešil reštartom a teraz mi behá RC2 naozaj výborne. Tak prajem nech ti to tiež behá tak ako má.
OdpovědětVymazatJay
Chcel som nainštalovať Smooth Task, ale nedá sa mi nainštalovať lebo je 32b a ja mám 64b. Nevieš poradiť ako by sa to dalo rozchodiť? Bežne by mali chodiť 32b programy pod 64b systémom.
OdpovědětVymazatJay
to bohužel nevím :( já to mám přímo v KDE, nic jsem neinstaloval...
OdpovědětVymazatA máš 32b Kubuntu?
OdpovědětVymazatJay
jj, ale to bys už mohl za tu dobu vědět ;) přesněji mám Ubuntu + KDE
OdpovědětVymazatUbuntu + KDE je Kubuntu a nevedel som to ,)
OdpovědětVymazatJay