Ubuntu 24.04, budoucí LTS vydání distribuce, bylo koncem října oficiálně pojmenováno jako "Noble Numbat" a i předáno do vývoje. Cílem tohoto článku je shrnutí toho, co o nadcházející verzi distribuce víme
Datum vydání, vývojový cyklus
Vydání nové LTS verze je zatím plánováno na 25. duben 2024.
Vývojové etapy jsou naplánovány takto:
- 29. února dojde k tzv. feature freeze - tedy po tomto datu již nebudou implementovány žádné nové funkcionality, od 1. března se tak bude již jen finalizovat finální podoba distribuce. A také bude probíhat poměrně velké testování jak interní, tak i veřejné
- 21. března dojde k tzv. UI freeze - od tohoto data se tak již nebude moci měnit ani uživatelské prostředí
- 4. dubna bude vydáno první větší, veřejně dostupné, testovací sestavení distribuce - beta verze.
- 11. dubna bude "zmraženo" i jádro - finální verze bude obsahovat LTS verzi jádra, které bude k tomuto datu existovat.
- 25. dubna bude vydána finální verze
Jelikož se jedná o plán, je možné, že dojde k úpravám termínů a / nebo že bude vydáno i více testovacích větších verzí.
Denní verze distribuce (tzv. daily builds) jsou k dispozici od 1. listopadu ke stažení. V žádném případě by se neměli tyto verze používat jako primární systém, naopak by měli jen sloužit pouze k vyzkoušení nové verze, a to ideálně pouze ve virtuálním počítači.
Očekávané novinky
- Ubuntu bude obsahovat GNOME 46, které má plánované vydání 20. března 2024. Celý vývojový cyklus a případné změny v datech vydání testovacích a finální verze GNOME můžete najít zde.
- Ubuntu bude obsahovat nejnovější stabilní verzi jádra, které by v tu dobu mělo být ve verzi 6.8
- Podpora ZFS, která je aktuálně v Ubuntu v experimentální fázi, bude vylepšena
- Dále pak bude vylepšeno zabezpečení (vylepšen firewall, automatické aktualizace zabezpečení, Secure Bootu (kvůli kompatibilitě s Windows) a šifrování disku
- Budou zaktualizovány balíčky pro vývoj v různých programovacích jazycích jako Python, Ruby, Go a mnohé další. Programátoři tak nebudou muset aktualizovat knihovny pro svůj programovací jazyk z jiných zdrojů
- I podpora cloudových technologií jako Kubertnetes a mikroservis bude v tomto vydání vylepšena
- Grafické rozhraní bude pročištěno a vylepšeno, neměli by se ale odehrát velké změny
Očekávané novinky pro uživatele současných LTS verzí
Mnoho nového se dočkají i uživatelé, kteří stále používají podporované LTS verze a o novinkách ze standardních verzí tak neví.
- nové rychle nastavení (v pravém horním rohu), ve kterém jednodušeji nastavíte tmavý režim,Bluetooth, Wifi a podobně.
- nový instalátor, který vypadá moderněji, sám se případně aktualizuje, pokud od doby pořízení byl aktualizován, a ve kterém se ve výchozím nastavení instalují jen základní aplikace (samozřejmě stále zůstává možnost nainstalovat všechny aplikace jako dříve, jen je potřeba danou volbu zvolit při instalaci)
- ... a mnoho dalšího, jako nový správce aplikací (App Center), nové verze aplikací, novinky v novém sestavení GNOME a podobně
Závěr
Jelikož se jedná o LTS sestavení, bude se dbát o co největší stabilitu systému, protože má, jako každé LTS sestavení, podporu 5 let místo standardních 9 měsíců. Změny tak nebudou pravděpodobně velké a budou spíše pod kapotou. Větších změn se tak dočkají hlavně uživatelé současných LTS verzí, kteří neznají novinky z nových, běžných, verzí.
Jelikož jsou před námi skoro 3 měsíce vývoje do prvního freeze, ještě se toho může změnit mnoho. Berte tak prosím výše uvedené jen jako informativní.
První velkou testovací verzi očekáváme 4. dubna (beta verze) a v té době už bude i více známo o novém LTS. Tato beta verze by již měla být již ve finálním stavu (bude již aktivní freeze) a budou se tak hlavně již opravovat nalezené chyby a stabilizovat celé vydání.
Jelikož jsou před námi skoro 3 měsíce vývoje do prvního freeze, ještě se toho může změnit mnoho. Berte tak prosím výše uvedené jen jako informativní.
První velkou testovací verzi očekáváme 4. dubna (beta verze) a v té době už bude i více známo o novém LTS. Tato beta verze by již měla být již ve finálním stavu (bude již aktivní freeze) a budou se tak hlavně již opravovat nalezené chyby a stabilizovat celé vydání.
Zdroje:
Žádné komentáře:
Okomentovat