14. září 2008

Práce s filtry v GOMu

Tak jsem se rozhodl, že po delší době zase napíši něco o GOMu. Dnešní článek bude pojednávat o práci s filtry.

Co je to filtr

Filtr slouží k přehrávání videa ve Vašem počítači. Rozdíl mezi filtrem a kodekem je, že pokud máte nainstalován nějaký filtr, tak můžete pomocí tohoto filtru pouze přehrávat daný formát, pro který je filtr určen. Kdežto pokud máte kodek, můžete obojí, tzn. i přehrávat i vytvářet.

GOM samozřejmně umí pracovat i s kodeky.

Co všechno GOM dokáže s filtry

Projdeme si to pěkně postupně. Nejprve si zapněte GOM jak jste zvyklí. Osobně ho zapínám takto: WIN klávesa + R -> GOM (enter nebo klik na OK).


Klikněte kamkoli na GUI GOMu a z konextové nabídky, která se Vám objeví, zvolte možnost Preferences. Tímto příkazem vstoupíte do konfiguračního nastavení GOMu. Zde jen klikněte vlevém menu na možnost Filter. Nabídku pro filtry vidíte na prvním obrázku, který si můžete zvětšit kliknutím.



V prvním dialogu(Filter) se Vás GOM ptá, jakými filtry má Vaše video přehrávat.

Možnosti:

  1. Automatically - základní a nejlepší možnost - GOM se nejdříve pokusí použít své interní filtry, nenajde-li žádný použitelný filtr, pak se pokusí najít použitelný filtr ve Vašem počítači. Pokud nenajde ani ve Vašem počítači žádný použítelný filtr, pak vypíše chybovou hlášku s možností stáhnutí potřebného filtru z GOM stránek.

  2. Use WM ASF reader - osobně jsem nikdy tuto možnost nepoužil a nehledal odpověď na to, co to je. Až dnes jsem pohledal, aby byl výčet kompletní a dočetl jsem se, že to je doporučený filtr pro přehrávání jakýchkoli videí vytvořených pomocí Microsoft MPEG-4 Encoder DMOs. Více se dočtete zde.

  3. Use Windows Media source filter - opět platí to, co jsem napsal v předchozím bodě(i když zde asi vím, o co se asi jedná, ale raději jsem stejně hledal více informací). Jedná se o původní (anglicky Legacy) filtry, které se používali ve starší Media Playeru 6.4, tudíž, pokud máte problémy se staršími videi, můžete použít tuto možnost. Více se dočtete zde.

  4. Play using GOM player's internal source filter - videa se budou přehrávat jen s použitím interních filtrů GOMu. Tato možnost se hodí ve dvou typických situacích:když si chcete vyzkoušet, co všechno GOM umí přehrát nebo pokud máte problémy s přehráváním a chcete vědět, zda-li je chyba v GOMu či ve filtru.
Tímto jsme si prošli první 4 možnosti nastavení. Zde doporučuji ponechat možnost Automatically. Nyní si projdeme další kartu nastavení, a tou je Disable Filters List.

Disable Filters List

V tomto seznamu jsou zobrazeny filtry, které by měli být deaktivovány, protože tým okolo GOMu zjistil nějaký problém s nimi při jejich použítí s GOMem. Deaktivované filtery poznáte podle"fajfky" u jména filtru. Můžete je "odfajfknout", ale riskujete problémy při jejich používání. Filtry jsou deaktivovány pouze v rámci GOMu, v ostatních přehrávačích by měli fungovat normálně, pokud nejsou zakázany globálně.

Internal Filtres

V této liště si volíte, jaké interní filtry se mají používat, a které ne(platí pro dolní část Source Filter control) . V té horní - Quick play mode - máte na výběr, zda-li chcete povolit speciální akceleraci HD videa - DXVA akcelerace - pomocí kterého by jste se mohli zbavit případného sekání videa, ale s tím, že některé funkce GOMu nebudou pracovat správně(snímání obrazovky a videoefekty). Tuto možnost tudíž doporučuji jen v případě, kdy se Vám HD videa sekají a hned poté funkci deaktivovat.

Advanced settings

Tato lišta je spíše už pro mírně pokročilé či pokročilé. Prohlédnout si ji i s mými popisky můžete zde. Tato část nastavení filtrů slouží k nastavení priority jednotlivých filterů, popřípadě se zde dají i zcela deaktivovat. Priorita filtrů říká, který filtr má přednost před druhým. Čím vyšší číslo, tím vyšší priorita. Jak si můžete všimnout na zobrazeném obrázku, neprve je však nutné zvolit možnost Advanced..., a poté již jen pomocí tlačítka Add... vybrat filtr, jehož prioritu chceme pozměnit či jej kompletně deaktivovat(opět jen v rámci GOMu). Po zvolení stačí již jen napsat do připraveného místa napsat novou prioritu pro zvolený filtr a je to. Pokud chcete používat hlavně tento filtr, zvolte možnost Highest, ppokud jej naopak nechcete používat vůbec, pak stačí zvolit možnost Disable.

Až si vše nastavíte, raději vypněte a zapněte GOM a vyzkoušekjte, zda-li se vše povedlo, jak jste si přáli. Nastavení priority se hodí, když Vás třeba zlobí určitý filtr a vy by jste ho rádi deaktivovali.

Jak poznám, který filtr je používám při přehrávání určitého videa

To nejdůležitější nakonec, zjistit, jaký filtr se používá při přehrávání danného videa je jednoduché, stačí pravým tlačítkem myši kliknout na plochu, kde se Vám přehrává video a rozkliknout možnost Filters. Mělo by se Vám ukázat menu s jednotlivými filtry, které se aktuálně používají. Jméno si opište na papír a poté jej nastavte, jak je popsáno v sekci Advanced settings.

Žádné komentáře:

Okomentovat